Jarní detox aneb příroda se probouzí a naše tělo říká běž…!

Autor: Monika Urbanová

S prvními jarními slunečními paprsky se probouzí nejen příroda, ale také náš organismus. Je již zvykem, že právě na jaře čistíme své příbytky a zbavujeme se po zimě „špinavých“ věcí. Stejně tak je to vhodná doba proto, abychom vzpomněli i na náš organismus i mysl. Právě jaro je skvělým časem pro zahájení očisty. Po zimě - spánku, přichází období pučení a růstu, nové nápady a vize. Probouzíme se a toužíme po pohybu.

Foto: východ slunce

Jaro je spojeno s elementem Dřeva

Z pohledu čínské medicíny je jaro spojeno s elementem Dřeva, kdy se ke slovu dostávají orgány jako jsou játra a žlučník. Jejich energie je spojena s pohybem, prouděním, stimulací a jsou nápomocni vyrovnání emočních stavů.

Proto bychom měli na jaře pořádně čistit svá játra.

Právě teď přichází čas zbavit se veškeré staré zátěže, abychom se energeticky naladili na rychlý růst. Játra mají souvislost s emocemi agresivity, soutěživosti, aktivity a kreativity. To znamená, že lidé, kteří nejsou schopni tento druh emocí projevit, škodí svým játrům. Játra se úzce pojí s naším zrakem, pokud máme zrak jestřábí, máme také velkou schopnost rozlišovat a vnímat jednotlivé předměty, možnosti, situace…

Uf, tak to už snad je moc… S jarem přichází tolik „práce“…, čistit obydlí, emoce, játra, žlučník a k tomu ještě zrak… Kdy to všechno zvládneme? Klid, i když se vás možná chytá panika, kdy přesně začít a jestli vše stihnete, buďte bez obav. Stejně jako pomalu pučí pupeny a rodí se nové lístky, tak můžeme postupovat s detoxikací, nejen tělesnou, ale i mentální. Období elementu Dřeva trvá až do června, do té doby máme možnost získat nové pohledy, energii a odolnost. Zároveň je to příležitost se naučit zvládat své napětí a tím si uchovat osobní flexibilitu.

Detoxikace podle ročních období

Je známo, že detoxikace je propojena s jednotlivými ročními obdobími a orgány. Podle tradiční čínské medicíny se střídají prvky, které ovlivňují různé orgány. Stejně, jako roční období se střídají i naše nálady.

Někdy propadáme melancholii, podruhé zase návalu radosti a veselí, přesto lidskému druhu nejlépe svědčí harmonie.

Dopřát si ve správný čas spánek a relaxaci, která je vyvážená přirozeným pohybem a stravou je také důležité. Tak tedy vzhůru z divanů za radostí nových příslibů…Co třeba vyzkoušet jeden z tipů?

1. Projděte dům a všechny místnosti. Podívejte se na věci, které již dlouho stojí na místě a lapají jen prach. Zvažte, zda mají stále místo ve vašem životě. Pokud ne, s láskou a radostí je „pošlete do světa“, kde udělají radost někomu jinému nebo přinesou peněžní hojnost do vašeho obydlí.

2. Nejen jídlem je člověk živ, chvíli se zastavte a zjistěte, co vám ve vašem životě dělá emoční nepořádek… Jsou to vztahy, peníze, zdraví… Udělejte za věcmi, které vás tíží jasnou tečku… Tečka, žádná čárka, a jděte dál…!

3. Síla bylin volá… vyzkoušejte očistu pomocí esenciálních olejů. Nejen vnitřně můžeme posílit naše orgány a mysl. Síla esencí ve spojení s inhalováním a masírováním je opravdu mocná. Skrze inhalaci se dostává do našeho mozku a dále do těla. Naše kůže pak propouští podporující látky do krevního řečiště, stejně tak, jako čaj nebo tinktura podporují esenciální oleje očistu, regeneraci a mentální pročištění. Vhodné esence pro toto období: heřmánek, kardamom, celerová semena, mrkvová semena, bříza, rozmarýn. Esence se buď inhalují nebo ve zředěné formě v nosném oleji formou masáže potírají na kůži, chodidla. Vytvořila jsem pro toto období speciální olej Jarní energie.

4. Vyjděte vstříc novým situacím… S každým novým nádechem a výdechem a každým novým krokem navíc přichází příslib něčeho nového. Vyjděte ven do přírody a jen pozorujte. Jaký je svět uvnitř vás, jaký okolo vás. Uvědomte si sílu lidského bytí a přírody. Ona je součástí vás a vy její součástí. Když se objeví sluníčko, naberte si jeho paprsky do rukou a přiložte si je na oči. Toto světlo a teplo vám pomůže nastartovat vaše pozitivní emoce.

5. Voda je nejen elementem dřeva, která jej vyživuje, ale je také naší neoddělitelnou součástí. Voda nás osvěží, pomazlí, odnese. Voda ve spojení s bylinami poskytuje náramné očistné kúry. V přírodě voda uklidní naši mysl a pomůže odnést emoční nánosy, které máme. Jděte za vodou a pusťte po proudu všechny své špatné myšlenky. Na druhou stranu vás může osvěžit lahodný čaj např. z heřmánku, zelený nebo bylinný.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Copyright © EPIGEN CENTRUM - Publikování nebo další šíření obsahu serveru EpigenCentrum.cz je bez písemného souhlasu zakázáno